Jan Rasdal
Jan Rasdal er en av flere grunneiere i Rasdalen kraftverk.
I tillegg er han tilsynsvakt for kraftverket. Her forteller han om bakgrunnen for kraftverket og om samarbeidet med Småkraft.
– Grunnen til at det her ble bygd kraftverk, det har en bakgrunn. BKK hadde fått en godkjent samla plan som gikk ut på å overføre Rasdalselven og en del andre elver til til Versdalsvassdraget. Det gikk alle imot pga. at da ville de ta vannet så langt oppi elvene at det ville blitt ganske redusert vannføring nedover.
– Etterhvert la BKK planene sine på is for det var såpass mye motstand. Så var det det store etterpå. Det var at en spekulant fikk hånd om fallrettene til to av grunneierene nede på Bolstad og de ville starte opp med å få bygd kraftverk her. Det mye kontakt mot meg, siden jeg eide den nederste delen her. Vi kom til enighet om at en seriøs aktør måtte overta alle avtalene. Og slik ble det. Småkraft ble kontaktet og var interessert. Så da ble utbygginga igangsatt sammen med Småkraft. Anlegget ble ferdig til drift i 2009.